Właściwości lecznicze kozieradki

Kozieradka to bardzo uniwersalna roślina, ponieważ znalazła szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce i lecznictwie. Jej właściwości lecznicze od wielu wieków wykorzystywane są w medycynie azjatyckiej jako środek na cukrzycę, zapalenie spojówek, a także choroby skórne. Warto jednak wiedzieć, iż to nie jedyne właściwości lecznicze kozieradki. Aby zapoznać się z pozostałymi właściwościami leczniczymi kozieradki, warto zapoznać się dokładnie z poniższym wpisem.

Kozieradka na wrzody żołądka

Zarówno maceraty, jak i ekstrakty wodne z kozieradki wspomagają leczenie wrzodów żołądka, ponieważ zawierają w sobie jedną z frakcji błonnika pokarmowego (frakcja polisacharydowa). Wspomniana frakcja po dostaniu się do żołądka, ochraniają zmienioną zapalnie jego błonę śluzową. Dzięki temu jej przekrwienie oraz obrzęk zostają zmniejszone a proces gojenia przyspieszony.

Kozieradka poprawia trawienie

Kozieradka ze względu na swoje właściwości wspomaga trawienie, dlatego też warto przygotowywać z niej napar lub kleik, dzięki którym można pozbyć się wzdęć oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. Nasiona kozieradki zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co przy takich problemach jest na wagę złota. Warto również wiedzieć o tym, iż kozieradka pobudza apetyt, dlatego też osoby, które chciałyby przytyć, powinny na stałe wprowadzić do codziennego menu nasiona tej rośliny.

Kozieradka na cholesterol

Nasiona kozieradki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, dlatego też osoby, które mają z nim problem, powinny po kozieradkę sięgać tak często, jak to tylko możliwe. Wszystko dzięki saponinom steroidowym, które nasilają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych, których wydalanie stymulują. Jednocześnie saponiny opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób serca, m.in. choroby wieńcowej.

Kozieradka dla cukrzyków

Osoby, które mają problem ze zbyt wysoki cukrem we krwi, powinny na stałe wprowadzić do menu nasiona kozieradki, ponieważ opóźniają one opróżnianie żołądka i redukują po posiłkowy wzrost stężenia glukozy. Warto również wiedzieć o tym, iż hamują one aktywność enzymów rozkładających węglowodany oraz obniżają poziom glukozy w moczu, zapobiegając tym samym glikozurii. Nasiona kozieradki wykazują zdolność obniżania poziomu cukru we krwi także dzięki obecności 4-hydroksyizoleucyny – aminokwasu, który zwiększa uwalnianie insuliny z komórek wysepek Langerhansa. Z kolei zawarty w nasionach kozieradki zespół polifenoli zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Leave a Reply