Jak wybrać ochraniacze na rolki?

Wbrew pozorom jazda na rolkach nie jest spokojnym sportem, gdzie nigdy się nie skaleczymy, nie ulegniemy upadkowi czy nawet wypadkowi. Jest to jeden ze sportów, gdzie bardzo szybko można doznać kontuzji, choćby upadając i zdzierając skórę z kolana. Choć wiele osób twierdzi, że nigdy nie upadło podczas jazdy na rolkach i nie potrzebuje ochraniaczy nie oznacza to, że każdy może pozwolić sobie na ich brak. Ponadto lekarze alarmują, że to osoby zaawansowane, jeżdżące na rolkach przez wiele sezonów doznają najgorszych kontuzji. Dlaczego? Ponieważ nie noszą ochraniaczy, a jeżdżą z dużą prędkością czy też wykonują różne akrobacje, podczas których można szybko stracić równowagę i pechowo upaść.

Podstawowa ochrona

Wybierając się do sklepu sportowego po ochraniacze na rolki można zauważyć, że proponowane są od razu zestawy składające się z:

– ochraniaczy na łokcie,

– ochraniaczy na kolana,

– ochraniaczy na nadgarstki.

Te trzy rodzaje ochraniaczy są najpopularniejsze i powinny ochronić przed „zdarciem skóry” przy upadku, ale też chronią stawy czy w wypadku nadgarstka chronią kilkanaście małych kosteczek przed złamaniem. Klasyczne ochraniacze na nadgarstek mają usztywnienie dolne i górne, które mają na celu usztywnić cały staw i w razie upadku „na ręce” sprawić, że obetrze się tylko plastikowa część ochraniacza a jednocześnie upadek zostanie zamortyzowany i z upadku wyjdziemy bez uszkodzeń. Z kolei klasyczne ochraniacze na kolana mają plastikową „tarczę” wyprofilowaną w taki sposób, aby móc swobodnie ruszać stawem kolanowym podczas jazdy, ale w razie potknięcia, aby wylądować miękko na tej „tarczy”. Tak samo działają ochraniacze na łokieć. Mają miękką miseczkę „tarczy”, która jest plastikowa od zewnątrz, a przez wyprofilowany kształt nie blokuje ona ruchów. Klasyczne ochraniacze na rolki są po prostu zapinane na rzepy, przez co można dopasować ich obwód do każdej reki czy nogi. Jednak można podzielić je na damskie i męskie oraz na rozmiary np. S, M, L.

Nie zapomnij o głowie

Wiele osób już noszenie ochraniaczy uważa za niepotrzebne, a co dopiero kask. Jednak osoby dopiero początkujące, albo te lubiące ekstremalną jazdę powinny się w niego zaopatrzyć. Obowiązkowo dzieci powinny być ubrane w kask przed wyjściem na rolki. Rozmiar kasku wybiera się na podstawie obwodu głowy, więc wystarczy go zmierzyć, aby wiedzieć jaki rozmiar dobrać. Kask nie może ani cisnąć albo być za luźny. Kask powinien posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa, co jest najlepszym wyznacznikiem tego czy spełnia normy. Można znaleźć wiele modeli kasków, w tym uniwersalne, które nadają się też np. do jazdy na rowerze.

Leave a Reply