Dlaczego warto brać HMB?

Suplement HMB znany również pod nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślan jest kwasem tłuszczowym o krótkim łańcuchu, który wytwarzany jest w organizmie z leucyny. HMB powstaje na skutek proteolizy, czyli procesu który prowadzi do rozpadu protein.

HMB spełnia bardzo zróżnicowaną funkcje w naszym organizmie. Odpowiada głównie za ochronę białek budujących mięśnie, wzrost masy mięśniowej, zwiększenie siły oraz zmniejszenie ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Ze względu na te właściwości można go zaliczyć do grona produktów antykatabolicznych.

HMB nie dla każdego

Wedle badań, HMB nie nadaje się do suplementacji dla każdego. Spełnia swoje zadania tylko i wyłącznie u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami oraz dla tych, którzy po długiej przerwie wracają do sportów siłowych. U takich osób zauważa się ogromny wzrost masy mięśniowej oraz siły mięśni, a także znaczną redukcję tkanki tłuszczowej.

U osób trenujących od dłuższego czasu HMB nie sprawdza się zbyt dobrze. Jego suplementacja tylko niepotrzebnie obciąża nerki i wątrobę nie dając żadnego wymiernego efektu. Dzieje się tak, gdyż wyćwiczony organizm wykorzystuje inne substancje do osiągnięcia tego samego efektu.

Zaleca się stosowanie suplement tylko przez pierwsze 3 miesiące treningów.

Dawkowanie

Stosowanie 3g HMB na dobę u mężczyzn i 2h na dobę u kobiet chroni wypracowaną masę mięśniową w trakcie redukcji. Dawki te należy podzielić na mniejsze. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że pora dnia ma bardzo duże znaczenie w procesie suplementacji HMB. Rano i wieczorem stosuje się 0,1g na 10kg masy ciała, a po treningu dodatkowo 0,15g na 10kg masy ciała.

Spożywanie większych ilości HMB mija się z celem, gdyż nie przyczynia się w żaden sposób do uzyskiwania lepszych efektów. Nadmiar usuwany jest przez organizm razem z moczem.

Skuteczność HMB zwiększa się w połączeniu z kreatyną. Wszystkie badania dowiodły, że stosowania obu substancji naraz wpływa na znacznie szybszy i dużo bardziej efektywny przyrost masy mięśniowej.

Efekty stosowania

Badania wykazały, że HMB:

  • zwiększa odporność organizmu
  • pomaga w redukcji ilości tkanki tłuszczowej w organizmie
  • zmniejsza poziom cholesterolu
  • buduje mięśnie (ma działanie anaboliczne)
  • zmniejsza tempo rozpadu tkanki mięśniowej

Jedynie ostatnia cecha znalazła potwierdzenie we wszystkich badaniach. Pozostałe wzbudzają pewne wątpliwości. Krytycy twierdzą, że dane nie są wiarygodne, ze względu na to, że eksperymenty przeprowadzane były zbyt krótko lub brała w nich udział zbyt mała grupa osób.

Leave a Reply