Kaszak – czym jest i dlaczego się tworzy?

Wiele osób posiada różnorodne problemy skórne. Jednym z nich jest kaszak. Jest to torbiel o niewielkich rozmiarach, która najczęściej powstaje w rejonie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Jego średnica przeważnie nie jest większa niż kilka centymetrów. Warto zapoznać się z jego charakterystyką, a także przyczynami powstawania.

Charakterystyka

Kaszak ma wygląd wypukłych guzków (mogą być okrągłe, spoiste lub twarde), które są zlokalizowane przede wszystkim na twarzy, karku lub skórze głowy. W środku jest wypełniony zrogowaciałym naskórkiem oraz łojem, a czasami także częściami mieszków włosowych. Po pewnym czasie cysta może zmienić swoje zabarwienie na białe lub żółte. Z tym schorzeniem najczęściej zmagają się osoby w czwartej dekadzie życia. Często zdarza się również u osób w okresie dojrzewania, ponieważ wtedy następują bardzo duże zmiany w gospodarce hormonalne, które mogą przyczynić się do problemów z prawidłowym działaniem gruczołów łojowych. Ta torbiel występuje dwa razy rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. Natomiast nieczęsto jest obserwowana u małych dzieci. Początkowo ta dolegliwość nie prowadzi do bólu. Dopiero po nadkażeniu może dojść do wystąpienia bólu i uciążliwego pieczenia.

Przyczyny

Uszkodzenie mieszków włosowych

Może ono wynikać z rozmaitych powodów. Przede wszystkim są to:

  • urazy skóry,
  • pooperacyjne rany,
  • otarcia.

Jeżeli wystąpi defekt komórek mieszków włosowych, to wówczas może nastąpić zamknięcie mieszka włosowego, w efekcie czego powstaje kaszak.

Podłoże genetyczne

Podwyższone prawdopodobieństwo rozwoju kaszaków występuje u osób:

  • cierpiących na niezbyt często zdarzającą się chorobę genetyczną Gardnera,
  • mających problemy związane ze znamionami podstawowymi komórek.

Pęknięcie gruczołu łojowego

Do pęknięcia gruczołów łojowych najczęściej dochodzi w wyniku trądziku lub stanu zapalnego skóry. Przez nie jest bardzo duże ryzyko zaistnienia zamknięcia mieszka włosowego.

Wady rozwojowe

Czasami zdarza się, że kaszak może zostać zapoczątkowany już w życiu płodowym, gdy dojdzie do zamknięcia komórek macierzystych skóry, paznokci czy włosów w komórkach należących do innych tkanek.

Inne przyczyny

Do wystąpienia dolegliwości mogą przyczynić się również:

  • stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków,
  • nadmiernie silna ekspozycja na działanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego (przede wszystkim dotyczy to osób starszych, które znajdują się po 65 roku życia),
  • smarowanie się kremami na bazie oleju (stosowanie ich w zbyt dużych ilościach negatywnie oddziałuje na skórę),
  • nieprawidłowa higiena osobista,
  • zakażenia wirusem HPV (czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, po angielsku: Human Papilloma Virus).

Leave a Reply