Sposoby dostarczania witaminy C – witamina C dożylnie

Witaminy uważane są za niezbędne substancje życiowe, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Najpopularniejszą witaminą jest witamina C, inaczej mówiąc kwas askorbinowy, który musi być dostarczany naszemu organizmowi.

Człowiek nie potrafi wytworzyć samodzielnie witaminy C, dlatego też musi ją pobierać z zewnątrz (pokarm i suplementy). W przypadku pokarmu, dużą ilość witaminy C można znaleźć w owocach, warzywach oraz żywności pochodzenia roślinnego. Według licznych badań dzienna porcja witaminy C to od 30 do 100 mg, w zależności od grupy wiekowej i płci. Należy również pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta, gdy mamy większy wysiłek fizyczny, kobiety są karmiące lub w ciąży, a także w innych sytuacjach.

Właściwości witaminy C

Witamina C uczestniczy w dużej ilości procesów zachodzących w organizmie człowieka. Pomaga syntezować aminokwasy, chroni inne witaminy przed ich utlenianiem i aktywacją kwasy foliowego. Do najistotniejszych właściwości witaminy C zaliczymy:

  • witaminy C skutecznie hamuje wytwarzanie nitrozo amin, czyli związków rakotwórczych.
  • obecność witaminy C w organizmie pozwala na wchłanianie wapnia oraz na prawidłowe transportowanie żelaza we krwi
  • ułatwia wytwarzanie się ciał odpornościowych (witamina C potrzebna przy przeziębieniach i innych chorobach)
  • pomaga wytworzyć większą ilość kolagenu i utrzymuje jego wysoki poziom
  • odpowiednia ilość witaminy c sprawia, że  rany szybciej się boją, a kości zrastają
  • uczestnictwo w licznych procesach metabolicznych, jako substancja przenosząca elektrony (metabolizm tłuszczów, kwasów żółciowych i cholesterolu)
  • skutecznie zapobiega i hamuje powstawanie krwotoków, sińców, krwawień z dziąseł
  • pozytywnie wpływa na sprawność serca i układu krwionośnego
  • obniża ciśnienie krwi i sprawnie wychwytuje wolne rodniki

Skąd pobierać witaminę C?

Witamina C głównie występuje w świeżych owocach i warzywach. Duże ilości witaminy znajdziemy szczególnie w: cytrynach, pomarańczach, grejpfrutach, jabłkach, ananasach, porzeczkach czerwonych i czarnych, jagodach, żurawinie, kiwi, malinach i innych owocach. W przypadku warzyw największe ilości witaminy C dostarczyć może: papryka, natka pietruszki, ziemniaki, kapusta, brukselka, szpinak, kalafior, brokuł, zielony groszek, kalarepa, pomidory, cebula i wiele innych.

Oprócz dostarczania witaminy C w postaci pokarmów, można skorzystać z przyjmowania witaminy w formie suplementów. W tym wypadku trzeba pamiętać o odpowiednim i regularnym dawkowaniu.

Innym nowoczesnym i polecanym rozwiązaniem są dożylne wlewy witaminy C. Witaminoterapia dożylna polega na dostarczeniu za jednym razem dużej dawki witaminy C. Według lekarzy witamina C podawana dożylnie pomaga w profilaktyce i w zwalczaniu licznych chorób. Specjaliści stwierdzili, że stosowanie dużych, gramowych dawek witaminy C jest znacznie mniej niebezpieczne niż powikłania, jakie mogą się pojawić po przyjmowaniu konwencjonalnych leków. Oprócz tego leczenie dożylnie wykorzystuje askorbinian sodu, a nie kwas askorbinowy, gdyż jest on lepiej przyswajalny w dużych dawkach.

Leave a Reply