Przyczyny i objawy podrażnionych oczu

Obecny styl życia nie sprzyja naszym oczom. Wiele godzin dziennie spędzamy przed komputerem, w klimatyzowanych lub sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach. Skutkiem tego jest wysychanie, pieczenie, a nawet swędzenie oczu. Jakie są główne przyczyny podrażnienia oczu? Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę?(2)

Dlaczego mamy podrażnione oczy? (1,3)

Istnieje wiele powodów podrażnienia oczu. Pieczenie oczu powodują między innymi: spędzanie wielu godzin przed komputerem i innymi monitorami, silny wiatr, suche lub zimne powietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz palenie tytoniu. Te wszystkie czynniki mogą powodować, że film łzowy na naszych oczach zbyt szybko wysycha, przez co pojawia się dyskomfort przy patrzeniu. Dlatego tak często mówi się o odpowiednim nawilżeniu pomieszczeń, w których długo pracujemy i noszeniu okularów z szerokimi oprawkami, które chronią oczy przed silnym wiatrem.

Powodem podrażnienia jest również zbyt rzadkie mruganie. Dzieje się tak nie tylko w przypadku pracy przy komputerze, ale również przy czytaniu książek lub oglądaniu telewizji. Osoby, które mają problemy z podrażnieniami, powinny również unikać czynników drażniących oczy, takich jak dym drzewny (z grilla lub kominka), smog oraz środki dezynfekujące, które stosuje się na basenach.

Jakie są objawy podrażnionych oczu? (1,2)

Zmęczone, przekrwione oczy pieką, są suche i podrażnione. Możemy mieć też uczucie piasku pod powiekami i nieprzyjemnego kłucia. Uciążliwe objawy nasila noszenie soczewek kontaktowych, które powodują zmniejszoną produkcję łez. Osoby z podrażnionymi oczami mocniej odczuwają dokuczliwe oznaki choroby zimą, podczas silnego wiatru lub suchych i gorących dni.

W niektórych przypadkach podrażnienie oczu może wiązać się ze stanem zapalnym oka. Wtedy w naszych oczach pojawia się biaława lub żółta wydzielina. Taki stan wymaga konsultacji okulistycznej. Pojawienie się zapalnej wydzieliny zwykle wiąże się z infekcją bakteryjną.

Więcej na temat chorób oczu przeczytasz na adamed.expert

  1. Prost M. Zespół suchego oka https://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka Data dostępu: 31.07.2017
  2. Pogrzebielski A. Objawy zespołu suchego oka https://okulistyka.mp.pl/lista/81196,objawy-zespolu-suchego-oka Data dostępu: 31.07.2017
  3. Pogrzebielski A. Zespół suchego oka oraz zapalenie spojówek i rogówki w chorobach autoimmunologicznych https://okulistyka.mp.pl/lista/86019,zespol-suchego-oka-oraz-zapalenie-spojowek-i-rogowki-w-chorobach-autoimmunologicznych Data dostępu: 31.07.2017

Leave a Reply