Najczęstsze dolegliwości stóp

Nasze stopy – niedoceniane, ale każdego dnia wykonujące ciężką pracę, przenosząc całe nasze ciało z miejsca na miejsce. Warto zwracać baczną uwagę na dolegliwości ze strony stóp, ponieważ niektóre z nich mogą się przerodzić w problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Modzele, odciski, nagniotki

Jedną z najczęstszych dolegliwości stóp jest powstawanie odcisków, modzeli i nagniotków. Tworzą się one w miejscach, w których nasila się tarcie na stopie, na przykład wskutek noszenia zbyt ciasnych butów. Modzele i odciski najczęściej są mylone, jednak różni je miejsce powstawania oraz wygląd. Nie zawsze jednak uda nam się rozpoznać, czy to modzel czy odcisk – w takich sytuacjach warto odwiedzić gabinet podologiczny Alestopa.pl.

Grzybica stóp

Kolejnym częstym problemem, który występuje na stopach jest grzybica stóp. Pozornie jest to dolegliwość błaha, jednake nieleczona może spowodować duży dyskomfort. Grzybicą stóp najczęściej można się zarazić w wilgotnych miejscach, które używane są przez wiele osób, na przykład w saunie czy w basenowej łaźni. Grzybicę stóp najłatwiej rozpoznać po świądzie i zaczerwienieniu, które obejmuje stopy. Aby skutecznie pozbyć się tego problemu, warto odwiedzić gabinet podologiczny Alestopa. Tylko staranne przestrzeganie zaleceń podologa pozwoli na pozbycie się grzybicy. Niestety proces leczenia tej dolegliwości może być długotrwały.

Pękające pięty

Kolejną dolegliwością, która występuje u wielu osób są pękające pięty. Wiele godzin spędzonych w butach – zwłaszcza nieprzewiewnych – może powodować nadmierne przesuszenie skóry stóp i zrogowacenie skóry na piętach, w efekcie czego może dojść do bolesnego pękania pięt. Aby uniknąć tego problemu warto regularnie wykonywać pedicure oraz stosować krem nawilżający, najlepiej z mocznikiem.Co jakiś czas warto wykonać pedicure leczniczy, czyli podstawowy zabieg podologiczny, jaki oferuje na przykład podolog Ortogenic.

Wrastające paznokcie

Problem wrastających paznokci nie dotyka tylko osób starszych. Często jest on spowodowany przez noszenie niewłaściwego obuwia  lub urazy w obrębie paznokci u stóp. Przyczyną wrastania paznokci może być także niewłaściwe obcinanie paznokci. Warto pamiętać o tym, że nie należy ich zbytnio zaokrąglać, aby nie dopuścić do ich wrastania. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia wrastających paznokci. Do najpopularniejszych należy założenie klamry ortonyksyjnej, a także metoda kostki Arkady. W uzasadnionych przypadkach stosowana jest plastyka wałów okołopaznokciowych.

Leave a Reply