Wskazania do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest to białko wytwarzane przez bakterie Clostridum botulinum. Preparat wykorzystywany w medycynie zawiera białko po oczyszczeniu. Toksyna botulinowa jest wykorzystywana w medycynie od wielu lat, początkowo stosowana była w neurologii oraz okulistyce.

Wygładzanie zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa, czyli botoks kraków ma obecnie największe zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej powoduje czasowe wyłączenie pracy mięśni mimicznych. Dzieje się tak na skutek czasowego wyłączenia pracy mięśni mimicznych przez blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Skutkiem tej blokady jest efekt rozluźnienia się mięśni. Ostrzyknięcie preparatem toksyny botulinowej w okolicach mimicznych powoduje wygładzenie skóry oraz spłyca i likwiduje zmarszczki. Warto jednak zadbać o właściwą pielęgnację skóry, ponieważ zabieg z użyciem botoksu nie poprawia elastyczności skóry ani nie zmienia jej faktury.

Wskazania do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej stosuje się w różnorodnych partiach ciała, jednak zwłaszcza w górnej części twarzy. Główne wskazania do użycia botoksu to wygładzenie zmarszczek mimicznych na czole, zarówno poziomych i pionowych, a także zmarszczek w okolicach kącików oczu, czyli tak zwanych kurzych łapek. Stosuje się go również w celu uniesienia brwi, kącików ust. Inne wskazania to leczenie bruksizmu oraz nadpotliwości pach, dłoni i stóp.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej można wykonywać pomiędzy 20 a 70 rokiem życia, jednak warto pamiętać o tym, że skuteczniej działa ona na świeżo powstałe zmarszczki. Zabieg ten nie jest bolesny, preparat podaje się poprzez cieniutką igłę, po wcześniejszym odkażeniu miejsca wkłucia. Jedynym widocznym znakiem jest niewielkie zaczerwienienie, które utrzymuje się do pół godziny.

Leave a Reply