Fotograf ślubny i formy jego zatrudnienia

Bardzo popularnym zawodem od pewnego czasu jest zawód zwany fotograf ślubny. Czy jest on opłacalny? W jakiej formie najczęściej zatrudnia się fotografów do uwieczniania tego typu uroczystości? Bywa z tym bardzo różnie, tak jak różni są właściciele zakładów fotograficznych, decydujących się na zatrudnienie nowej osoby do pracy. Większość fotografów ślubnych zatrudnia się sama, czyli prowadzi działalność gospodarczą, jakby jednoosobową spółkę. To jest najrozsądniejsze rozwiązanie. Jeśli jesteś zatrudniony w zakładzie fotograficznym, nawet na pełny etat, to zawsze istnieje ryzyko, że któregoś dnia możesz zostać zwolniony i wszystko musisz automatycznie zaczynać od nowa. W przypadku prowadzenia własnej działalności odpowiadamy sami za siebie i nikt nad nami nie stoi. Nieco męczące może być zdobywanie nowych klientów na usługi, gdy obok szaleje konkurencja, ale dobry fotograf obroni się sam. Współczesna fotografia ślubna ma tyle rodzajów, odcieni i rozwiązań, że miejsca starczy dla wszystkich.

Współpraca z salonami ślubnymi? Dlaczego nie?

Jeśli fotograf będzie miał szczęście nawiązać długofalową współpracę z wybranymi salonami ślubnymi lub choćby z jednym – jest to dla niego wielkie szczęście. Tam można puścić wodze artystycznych fantazji, a przy okazji dość konkretnie zarobić. Gdy fotografuje się suknie ślubne, np. do przygotowywanego przez salon katalogu – można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Dzisiejsza gama sukien ślubnych, prezentowana przez niejeden salon ślubny w Polsce, daleko wykracza poza schematy obecne na rynku odzieży ślubnej do końca lat dziewięćdziesiątych. Dziś – im bardziej udziwniona suknia ślubna, tym lepszy efekt. A to wszystko jak najbardziej warto uchwycić na zdjęciach.

Praca fotografa jest jego wizytówką

Otwartość w czasie sesji zdjęciowych, nie tylko tych na żywo z weseli, ale także studyjnych, z udziałem modelek, jest bardzo ważna. Współpraca układać się będzie wzorowo, jeśli do pracy fotograficznej dojdzie poczucie humoru, skłonność do żartów oraz luźny styl. Gdy modelki ślubne widzą, że fotograf jest rozluźniony i pozytywnie nastawiony do pracy – same takie się stają. Lody zostają przełamane, można pozwolić sobie na szaleństwo przed obiektywem, na czym zawsze zyskuje jakość estetyczna przygotowywanych fotografii. Katalogi ślubne przygotowuje w Polsce wielu fotografów, ale wygrywają zawsze najprawdziwsi pasjonaci. Na takich stawia się w pierwszej kolejności!

Leave a Reply