Jak urozmaicić dietę o cheatmeal?

Wiele osób będących na diecie redukcyjnej tłumaczy swoje napady obżarstwa jako „cheatmeal’e”. Pod tą nazwą kryje się posiłek oszukany, który może przynieść wiele korzyści, jednak wtedy, kiedy jego zastosowanie jest uzasadnione. Warto przyjrzeć się bliżej warunkom skorzystania z cheatmeal’i.

Jak powinien wyglądać cheatmeal? Co powinien zawierać?

Spis treści:

Czym jest cheatmeal?

Skład takiego posiłku.

Jak i kiedy wprowadzić go do diety?

Czym jest cheatmeal?

Cheatmeal jest pewną interwencją żywieniową, polegającą na zwiększeniu energetyczności jednego posiłku w ciągu dnia w celu poprawy efektów stosowania diety.

Przez wiele ludzi jest jednak stosowany nieprawidłowo. Cheatmeal nie musi być jednoznaczny ze spożyciem jedzenia „śmieciowego”, które pełne jest bezwartościowych składników.W takiej formie jest niestety najczęściej umieszczany w jadłospisie.

Bardzo często cheatmeal jest maskowaniem napadów objadania, podobnych do tych obecnych przy bulimii. W takiej sytuacji osoba powinna jak najszybciej udać się do dietetyka po pomoc w poprawie relacji z jedzeniem.

Sam cheatmeal jednak może być korzystny, zwłaszcza dla osób prowadzących dietę redukcyjną lub chcących przybrać na masie.

Nie powinien być jednak stosowany częściej niż raz  w tygodniu. Jeżeli będziemy spożywać więcej posiłków o niedostosowanej do naszego zapotrzebowania kaloryczności, możemy doprowadzić do wystąpienia nadwagi lub otyłości.

Dlatego, mimo iż potrafi on nieść za sobą korzyści, to powinien być spożywany z umiarem.

Skład takiego posiłku.

Osoba chcąca wprowadzić do diety cheatmeal zazwyczaj chce poprawić swoje relacje z jedzeniem lub wspomóc swój organizm w redukcji masy ciała.

Najczęściej jednak stosowane są metody, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Są to na przykład produkty o wysokiej gęstości energetycznej takie jak: słodkie przekąski, wyroby cukiernicze, a także wysoko przetworzone dania, które oferowane są w restauracjach „fast food”.

Bardzo dobrym zabiegiem może być samodzielne zaplanowanie takie posiłku. Dzięki temu możemy wprowadzić zwiększoną ilość kalorii ze źródeł pełnowartościowych. Dla przykładu, zamiast spożywać pizzę na zamówienie możemy upiec ją samiwykorzystując składniki, które mamy w domu. W wielu przypadkach będą one bardziej wartościowe niż te, które dodawane są w pizzeriach.

Dodatkowo posiłek, który zaplanujemy sami, może być bogaty w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze oraz pełnowartościowe białko. Aby samemu zbilansować cheatmeal, należy zwiększyć nieco ilość składników, które wykorzystujemy przy przygotowywaniu danej potrawy.

Przygotowywanie posiłków oszukanych samodzielnie może przynieść jeszcze więcej korzyści, płynących między innymi z obecności składników potęgujących sytość oraz efekt termiczny po spożyciu.

Ponownie jednak warto wspomnieć o ograniczonej ilości takich posiłków w ciągu tygodnia.

Jak i kiedy wprowadzić go do diety?

Najlepiej jest stosować cheatmeal w okresach zastoju podczas redukcji masy ciała. Pomoże wtedy między innymi zwiększyć ilość hormonu sytości oraz zmniejszy stężenie hormonu głodu. Może także doprowadzić do wyrównania gospodarki hormonalnej, której zaburzenia zaobserwować można podczas deficytu energetycznego.

Dobrym momentem na zastosowanie posiłku oszukanego jest okres potreningowy. Zwiększona podaż składników pokarmowych może mieć pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne oraz odbudowę glikogenu mięśniowego.

Podsumowując: stosowanie planowanych posiłków oszukanych może przynieść wiele korzyści osobom prowadzącym długotrwałą redukcję oraz sportowcom budującym masę mięśniową, jednak nie powinny być stosowane przez osoby z nadmierną masą ciała.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest cheatmeal, możesz zwrócić się bezpośrednio do mnie.

Więcej informacji o posiłku oszukanym znajdziesz w artykule Michała Wrzoska: https://michalwrzosek.pl/dieta/cheat-meal-kiedy-i-jak/

Leave a Reply