Zadania lekarza onkologa

Wiadomość o chorobie nowotworowej powoduje, że całe życie przebiega przed oczami i wielu ludzi nie może poradzić sobie z narastającym stresem. W przypadku takich schorzeń pacjenci dostają skierowanie do lekarza onkologa, który zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów raka. Celem działań tego specjalisty jest przywrócenie choremu nadziei i wiary w wyzdrowienie oraz wdrożenie skutecznej terapii.

Lekarz onkolog przyjmując pacjenta zawsze stawia na pierwszym planie zachowanie dobrej, jakości jego życia. Wszystkie opcje leczenia są szczegółowo omawiane z pacjentem, aby zapewnić mu jak najlepszy komfort psychiczny.

Zadania lekarza onkologa

Lekarz onkolog dokonując rozpoznania medycznego współpracuje z innymi specjalistami w zależności od umiejscowienia się zmian nowotworowych. Konsultacje świadczone są między innymi przez:

Wsparcie psychiczne w radzeniu sobie z chorobą jest bardzo ważne, pacjent pozytywnie zmotywowany chętniej poddaje się nawet bolesnym procedurom medycznym i współpracuje z onkologiem. Lekarz onkolog oprócz leczenia choroby nowotworowej prowadzi leczenie ciężkich objawów bólowych, poprzez przepisywanie i podawanie środków przeciwbólowych.

Podstawowym leczeniem w chorobach nowotworowych jest podawanie pacjentom chemioterapii, ale konieczne jest również wprowadzenie innych metod leczenia, aby doprowadzić do całkowitego wyleczenia pacjenta lub kontrolować rozwój zmian rakowych. Lekarz onkolog pomaga chorym pacjentom żyć tak długo jak to tylko możliwe.

Jak wygląda współpraca lekarza onkologa z pacjentem?

Lekarz onkolog pomaga swoim pacjentom poprzez chemioterapię, radioterapię i chirurgię, koordynuje pracę całego personelu medycznego, aby pacjent czuł się dobrze podczas pobytu w szpitalu lub podczas badań diagnostycznych w przychodni zdrowia. Dobre relacje z pacjentem wpływają pozytywnie na podejmowanie ważnych decyzji związanych z kolejnymi terapiami, pacjent zyskuje dostęp do wiedzy na temat swojego przypadku. Kontakt pacjenta z tym specjalistą jest długotrwały, ponieważ już po zakończonym leczeniu musi on zgłaszać się na liczne konsultacje i badania oceniające jego obecny stan zdrowia.

Każdy przypadek wymaga interwencji lekarz onkologa, jeżeli nowotwór poddaje się leczeniu i pacjent wyzdrowieje, będzie potrzebował on dalszej opieki medycznej. Jeżeli nie ma szans na wyleczenie, ponieważ rak jest bardzo złośliwy, pacjent będzie potrzebował opieki ciągłej, aby nie musiał znosić uciążliwego bólu.

Leave a Reply