Z badań wynika, że z problemem chrapania boryka się prawie 80% mężczyzn oraz wiele kobiet po menopauzie. Jest to zjawisko powszechne, będące tematem wielu żartów, ale i nerwowej atmosfery w sypialni. Przez dźwięk o głośności kosiarki elektrycznej nasi partnerzy mają nieprzespane noce, są przemęczeni i osłabieni. W ciągu przeciętnej nocy mogą bowiem stracić w ten sposób nawet do dwóch godzin snu. Dlatego, gdy tylko zauważymy u siebie problem z chrapaniem, podejmijmy odpowiednie kroki, by go zniwelować. Może nie da się tego zrobić w 100%, ale znacznie ograniczenie nasilenia zjawiska pozwoli na prowadzenie normalnego trybu życia wraz z ochroną przed utratą koncentracji czy zawałami serca.
Przygotuj swoją sypialnię
Główną przyczyną chrapania jest nieprawidłowa pozycja w trakcie snu oraz źle dobrany materac i poduszka. Dlatego należy przyłożyć szczególną wagę do wyboru tego typu wyposażenia. Materac dobierzmy do naszej wagi, nie może być on oni zbyt miękki ani tym bardziej zbyt twardy, gdyż oprócz nasilenia chrapania znacznie obciążymy swój kręgosłup. Podobne poczynania zastosujmy do wyboru poduszki. Powinna podtrzymywać głowę na odpowiedniej wysokości, tak by nie blokować swobodnego przepływu powietrza w śluzówce gardła. Wybierz np. poduszkę z pianki memory. Na koniec zadbaj o prawidłową pozycję snu. Najczęściej chrapiemy na plecach, gdy zwężamy cieśnie gardła. Zasypiajmy więc na boku albo na brzuchu, kontrolujmy również naszą pozycję snu w nocy, kiedy się na chwilę przebudzimy.
Wylecz infekcje i ogranicz używki
Tak jak wcześniej zostało wspomniane, zjawisko chrapania związane jest głównie z utrudnionym przepływem powietrza przez kanał gardłowy i nosogardłowy. Z tego względu osoby, które chorują na nieżyt nosa, mają powiększone migdałki czy zapalenie zatok, częściej cierpieć będą na problem z chrapaniem. Najlepiej więc tuż przed snem udrożnić drogi oddechowe, tak by oddychanie było jak najbardziej ułatwione. Możemy to zrobić za pomocą specjalistycznych kropli do nosa albo dzięki wykorzystaniu olejków eterycznych. Przed użyciem sprawdźmy jednak dokładnie ich działanie, niektóre mogą bowiem znacznie wysuszać śluzówkę, co przełoży się na większe problemy z układem oddechowym. Listę ziół w formie olejków eterycznych możesz sprawdzić na stronie http://sposobynachrapanie.pl/. Znajdziesz tam nie tylko charakterystykę poszczególnych preparatów, ale także możliwości ich zastosowania.
Unikaj albo przynajmniej ogranicz spożywanie alkoholu i innych używek, takich jak np. nikotyna. Alkohol powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka, a nikotyna podrażnia śluzówki. Jeśli to możliwe zmniejsz ilość spożywanych tabletek nasennych i środków uspokajających. Mają one działanie podobne do alkoholu, potęgują więc znacznie zjawisko chrapania.
Napary ziołowe na problemy z chrapaniem
Jeśli powyższe metody nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów możesz sięgnąć po preparaty ziołowe. Wystarczy, że odpowiednią ilość suszu zalejesz gorącą wodą i pić będziesz regularnie, aż do ograniczenia chrapania. Pamiętaj jednak, że napary działają długofalowo, nie oczekuj więc że zobaczysz oszałamiającą różnicę po jednym dniu stosowania. Pij herbatki z wielu ziół jednocześnie, by wzmocnić efekt. Do tak przygotowanych naparów możesz dodać również ziarna kardamonu. Ma on tą właściwość, że niweluje uczucie suchości w gardle i łagodzi jego podrażnienia.
Najlepsze rezultaty widoczne będą po kuracji z mięty. Dwie łyżeczki suszu zalej gorącą wodą i spożywaj codziennie, maksymalnie pół godziny przed snem. Możesz łączyć napary z olejkami miętowymi. Ta roślina ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęk śluzówki i pomaga oczyścić gardło z zalegającego śluzu. Przepływ powietrza będzie ułatwiony, a chrapanie stanie się mniej widoczne. Podobny efekt do pokrzywy da również rumianek. Jest to wszechstronne zioło, które można stosować również dla poprawienia trawienia czy przy problemach ze snem. Taką herbatkę wypijajmy na pół godziny przed pójściem do łóżka. Można ją stosować naprzemienne albo w połączeniu z miętą.
Jeśli chrapanie pojawia się na skutek nieżytu nosa spowodowanego sezonowymi alergiami, warto zastosować herbatkę z pokrzywy. Zniweluje ona skutki uczulenia, a więc odblokuje drogi oddechowe i ograniczy problemy z chrapaniem. Zastosować możesz także melisę oraz eukaliptus lekarski, a także tymianek i prawoślaz. Zmniejszą one podrażnienia, udrożnią drogi oddechowe i pomogą pozbyć się zalegającego śluzu. Doskonałym uzupełnieniem powyższych herbatek ziołowych będzie stosowanie olejków. Taka regularna kuracja sprawi, że pozbędziemy się problemu z chrapaniem nawet w 90%.
Co jeśli nic nie pomoga?
Jeśli natomiast skorzystaliśmy już z wszystkiego, a problem chrapania nadal nas dotyczy, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Dzięki odpowiednim badaniom możliwe stanie się zrozumienie podłoża problemu i jego leczenie. Chrapanie może być bowiem wywołane przez krzywą przegrodę nosową albo przerośnięte migdałki. Wówczas żadna naturalna metoda nie pomoże i konieczne stanie się wykonanie specjalistycznego zabiegu.