„Brytyjczyk”, bo tak określa się potocznie tę rasę kotów, jest stosunkowo często wybierany na przyjaciela rodziny w ostatnich latach. Są to zwierzęta o przyjemnym usposobieniu, a ich miękka sierść przypominająca plusz znajduje wielu zwolenników. Dlaczego warto wziąć pod uwagę tę rasę przy wyborze nowego domownika? Jakie są charakterystyczne cechy Kotów Brytyjskich?
Pochodzenie
Chociaż nazwa rasy wskazuje na zupełnie co innego, koty brytyjskie zostały wyhodowane w Egipcie, gdzie służyły do tępienia szkodników w magazynach spożywczych. Pierwotnie były to koty łowne, które wędrowały razem z legionami rzymskimi i właśnie w ten sposób trafiły na Wyspy Brytyjskie, gdzie doskonale przystosowały się do życia. Na brytyjskich farmach oraz w miastach były traktowane jako zwierzęta gospodarskie. Ich hodowla na koty „salonowe” została zapoczątkowana w XIX w. Dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych ras w domach na całym świecie.
Wygląd
Brytyjczyki to jedne z największych kotów domowych. Ważą od 5 do 9 kilogramów i mają bardzo silną, ale proporcjonalną budowę ciała. Mocno rozwinięta klatka piersiowa, skrócone łapki, okrągła głowa z niewielkimi uszami oraz gruby ogon to cechy charakterystyczne dla tej rasy. Kolor oczu jest uzależniony od barwy futerka, które występuje w 313 (!) odmianach kolorystycznych. Najpopularniejsza wśród wszystkich jest ta niebieska. Pełne policzki oraz puszyste futro powoduje, że zwierzęta te wyglądają wręcz jak pluszowe zabawki.
Cechy charakteru
Koty tej rasy mają bardzo przyjemne usposobienie. To zwierzęta wyjątkowo spokojne i opanowane, ale nie leniwe. Nieobce są im radosne zabawy, przy których wykazują się ponadprzeciętną cierpliwością oraz inteligencją. Szybko się aklimatyzują i z czasem mocno przywiązują do swojego opiekuna. Można je przyrównać do angielskiego gentlemana, który z szacunkiem i spokojem traktuje wszystkich dookoła. Nie mają dużych wymagań w kwestii metrażu pomieszczeń. Dobrze odnajdą się w małym mieszkaniu jak i dużym domu bez konieczności wychodzenia na powietrze. Brytyjczyki ponadto dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Wybierając go możemy być spokojni o nasze rybki w akwarium czy ptaki w klatce.
Brytyjczyki są doskonałymi kompanami dla osób samotnych, z którymi nawiążą szczególną więź pełną okazywania kocich uczuć, które są ukojeniem po dniu pełnym pracy. W rodzinie z dziećmi będą nieodłącznymi kompanami zabaw.
Długość życia
Jest to rasa, która żyje stosunkowo długo, bo między 14 a 20 lat. Jednak średnia długość życia kotów brytyjskich to 12 lat. – http://myslowianki.pl/kot-brytyjski-trzeba-wiedziec-historia-rasy-charakter-rodowod-cena/
Kocięta
Kotki rasy brytyjskiej to matki bardzo opiekuńcze względem swoich dzieci. Natomiast kocięta trochę różnią są od dorosłych osobników swoim temperamentem, co jest spotykane w większości gatunków zwierząt. Młode kociaki są pełne energii, ciągle chcą się bawić i wszędzie ich pełno. Okres ten nie trwa długo, ale początki bywają kłopotliwe dla mniej doświadczonych właścicieli kotów. W takim wypadku dobrze, gdy w domu są dzieci, które pomogą rozładować energię kociaków, przy okazji pożytkując swoją. Tym małych, puchatym kocim kuleczkom zdarza się czepianie do nogawek spodni i wspinanie się po nich żeby zwrócić na siebie naszą uwagę. W takich wypadkach należy być konsekwentnym, ale musimy pamiętać, że kociaki potrzebują więcej naszego czasu na zabawę niż dorosły kot.
Pielęgnacja
Sierść kotów tej rasy nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby pozbyć się wypadających pojedynczych włosków. Dzięki tym zabiegom zmniejszymy ilość sierści, jaką wylizuje i połyka nasz pupil, a co za tym idzie zmniejszamy ryzyko powstawania w przewodzie pokarmowym kul włosowych. Dodatkowo jak wszystkich kotom niewychodzącym warto przycinać pazurki, aby nasz pupil nadmiernie nie drapał drewnianych czy materiałowych elementów wyposażenia domu. W tym celu można pomyśleć o zakupie drapaka dla kotów. Możemy także delikatnie przeczyszczać uszy kota patyczkami higienicznymi.