Badanie cytologiczne – dlaczego warto je wykonywać regularnie?

Cytologia to jedno z najbardziej podstawowych badań ginekologicznych, które powinno być wykonywane regularnie przez kobiety w wieku rozrodczym. Pierwszą cytologię warto jest wykonać rok po rozpoczęciu współżycia bądź najpóźniej w wieku 21 lat.

Cytologię wykonuje się w celu wykrycia zmian pod kątem raka szyjki macicy, zarażenia wirusem HPV, a także oceny stanu komórek nabłonka (co jest niezwykle ważne podczas przyjmowania na przykład doustnej antykoncepcji hormonalnej).

NZF finansuje badanie cytologiczne raz na 3 lata. Warto jednak wykonywać je co rok, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że badanie to nie jest zbyt drogie. Koszt jego wykonania prywatnie waha się w granicy od 30 do 50 zł. W perspektywie roku nie jest to z pewnością zbyt dużo – a warto pamiętać, że regularne badania zwiększają szansę na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, a tym samym podjęcia odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. Podczas ciąży cytologię warto jest wykonać dwa razy – po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży, a potem w trzecim. O kolejnej cytologii wykonywanej już po porodzie decyduje lekarz prowadzący.

Cytologia jest badaniem praktycznie bezbolesnym – możliwy jest ewentualnie lekki dyskomfort. Najlepiej cytologię wykonać w kilka dni po zakończonej miesiączce oraz na tydzień przed kolejna – warto jest to uwzględnić przy planowaniu wizyty u lekarza.

Co oznaczają poszczególne wyniki cytologii?

Materiał pobrany podczas badania rozprowadzany jest na powierzchni szkiełka laboratoryjnego i szybko umieszczony w płynie utrwalającym. Następnie laboratorium przeprowadza jego mikroskopijną ocenę – wynik cytologii jest przekazywany do lekarza. Najczęściej, jeśli wynik jest w normie to lekarz przekazuje o tym informacje na kolejnej wizycie. W przypadku wyników świadczących o problemach, lekarz kieruje pacjentkę na dalszą, pogłębioną diagnostykę.

Wynik cytologii przekazywany jest w formie opisu na którym wiodącą częścią jest numer grupy cytologii według tak zwanej skali Papanicolau. Skala ta wyznacza pięć grup cytologii – grupa I to wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka, natomiast w grupie II widać zmienione pod kątem zapalnym komórki. Obie te grupy występują najczęściej wśród kobiet i oznaczają wynik prawidłowy.  W grupie III cytologii widać komórki z cechami dysplazji. Grupa IV oznacza komórki o cechach raka przedinwazyjnego, natomiast w grupie V stwierdza się już komórki nowotworowe raka szyjki macicy bądź innego nowotworu złośliwego. W przypadku uzyskania wyników w grupie od 3 do 5 postępowanie dalsze jest uzależnione od wieku oraz nasilania zmian, wskazana jest dalsza diagnostyka oraz podjęcie szybkiego leczenia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *