Badanie cytologiczne – dlaczego warto je wykonywać regularnie?

Cytologia to jedno z najbardziej podstawowych badań ginekologicznych, które powinno być wykonywane regularnie przez kobiety w wieku rozrodczym. Pierwszą cytologię warto jest wykonać rok po rozpoczęciu współżycia bądź najpóźniej w wieku 21 lat.

Cytologię wykonuje się w celu wykrycia zmian pod kątem raka szyjki macicy, zarażenia wirusem HPV, a także oceny stanu komórek nabłonka (co jest niezwykle ważne podczas przyjmowania na przykład doustnej antykoncepcji hormonalnej).

NZF finansuje badanie cytologiczne raz na 3 lata. Warto jednak wykonywać je co rok, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że badanie to nie jest zbyt drogie. Koszt jego wykonania prywatnie waha się w granicy od 30 do 50 zł. W perspektywie roku nie jest to z pewnością zbyt dużo – a warto pamiętać, że regularne badania zwiększają szansę na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, a tym samym podjęcia odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia. Podczas ciąży cytologię warto jest wykonać dwa razy – po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży, a potem w trzecim. O kolejnej cytologii wykonywanej już po porodzie decyduje lekarz prowadzący.

Cytologia jest badaniem praktycznie bezbolesnym – możliwy jest ewentualnie lekki dyskomfort. Najlepiej cytologię wykonać w kilka dni po zakończonej miesiączce oraz na tydzień przed kolejna – warto jest to uwzględnić przy planowaniu wizyty u lekarza.

Co oznaczają poszczególne wyniki cytologii?

Materiał pobrany podczas badania rozprowadzany jest na powierzchni szkiełka laboratoryjnego i szybko umieszczony w płynie utrwalającym. Następnie laboratorium przeprowadza jego mikroskopijną ocenę – wynik cytologii jest przekazywany do lekarza. Najczęściej, jeśli wynik jest w normie to lekarz przekazuje o tym informacje na kolejnej wizycie. W przypadku wyników świadczących o problemach, lekarz kieruje pacjentkę na dalszą, pogłębioną diagnostykę.

Wynik cytologii przekazywany jest w formie opisu na którym wiodącą częścią jest numer grupy cytologii według tak zwanej skali Papanicolau. Skala ta wyznacza pięć grup cytologii – grupa I to wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka, natomiast w grupie II widać zmienione pod kątem zapalnym komórki. Obie te grupy występują najczęściej wśród kobiet i oznaczają wynik prawidłowy.  W grupie III cytologii widać komórki z cechami dysplazji. Grupa IV oznacza komórki o cechach raka przedinwazyjnego, natomiast w grupie V stwierdza się już komórki nowotworowe raka szyjki macicy bądź innego nowotworu złośliwego. W przypadku uzyskania wyników w grupie od 3 do 5 postępowanie dalsze jest uzależnione od wieku oraz nasilania zmian, wskazana jest dalsza diagnostyka oraz podjęcie szybkiego leczenia.

Leave a Reply