Jazda na rolkach – jakie są jej zalety?

Jazda na rolkach – jakie są jej zalety?

Jazda na rolkach jest bardzo przyjemnym sportem. Ponadto, uprawianie go nie jest zbyt kosztowne – raz zakupione rolki mogą służyć wiele lat. Mówi się także, że jazda na rolkach bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Czy jest tak w rzeczywistości? Jak najbardziej! Ten krótki artykuł wskaże Ci kilka dziedzin naszego życia, na które jazda na rolkach ma dobroczynny wpływ.

Zalety jazdy na rolkach

– Spalanie kalorii – jazda na rolkach umożliwia spalenie nawet 700 kcal w ciągu godziny. Jest to sport niemalże tak efektywny jak bieganie.

– Wzmocnienie mięśni – jeżdżąc na rolkach wzmacniamy nie tylko nogi i pośladki. Uprawianie tego sportu wpływa dobroczynnie także na mięśnie brzucha oraz grzbietu. Jazda na rolkach jest zalecana szczególnie w kierunku pań, które chcą ujędrnić uda i pośladki.

Poprawienie kondycji – uprawianie tego sportu pozytywnie wpływa na krążenie oraz układ oddechowy. Kondycja osób praktykujących jazdę na rolkach ulega dużej poprawie.

– Poprawienie koordynacji ruchowej – nauka jazdy na rolkach nie jest najłatwiejszą czynnością. Niemniej jednak, jeśli zaczynasz dobrze sobie z tym radzić, oznacza to, że Twoja koordynacja ruchowa uległa znacznej poprawie. Jazda na rolkach wymaga zgrania ze sobą ruchów tułowia wraz z ruchami wszystkich kończyn.

– Użycie rolek jako środka transportu – w naszych miastach jest mnóstwo dróg oraz chodników, które nadają się do jazdy na rolkach. Być może warto więc uczynić rolki swoim środkiem transportu. Wyjdzie to z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego zdrowia.

Redukcja stresu – jazda na rolkach jest świetnym sposobem na odprężenie się oraz chwilową ucieczkę od codziennych obowiązków. Poza tym, uprawianie sportu wzmaga produkcję endorfin w organizmie. Nasz humor ulega wówczas poprawie i czujemy się o wiele lepiej. Jazda na rolkach może przybrać formę zarówno wycieczki krajoznawczej, jak i przejażdżki szybkościowej.

– Interakcja z innymi ludźmi – nie brakuje osób, których pasją są rolki. Organizują oni wiele eventów, które ułatwiają integrację i miłe spędzenie czasu z innymi fanatykami 'butów na kółkach'.

Na co warto uważać?

Niestety, jazda na rolkach nie należy do najbezpieczniejszych sportów. Nawet jeśli jesteś już doświadczonym rolkarzem, nie trudno o wypadek lub kontuzję. Z tego względu należy być bardzo ostrożnym podczas uprawiania tego sportu. Szczególnie na początku, warto jeździć powoli oraz pamiętać, by nie robić gwałtownych ruchów. Konieczne jest także stosowanie wszelkich środków ostrożności, na przykład w postaci ochraniaczy zakładanych na zagrożone części ciała. Życzymy szerokiej drogi!

Leave a Reply