Czym jest efedryna?

Efedryna jest substancją dopingującą, która zwiększa zdolność do wysiłku fizycznego. Wchodzi w skład preparatów na odchudzanie i leków stosowanych w chorobach układu oddechowego.

Czym jest efedryna?

Efedryna to organiczny związek chemiczny o działaniu pobudzającym środkowy układ nerwowy. Pozyskuje się ją z rośliny o nazwie Ephedra sinica. Poprawia wydolność organizmu, jednak możę też powodować niebezpieczne skutki uboczne takie jak bóle głowy, nudności, wymioty. Substancja ta ma również negatywny wpływ na układ oddechowy i krążenia. Z tego powodu efedryna została wpisana na listę zakazanych środków dopingujących w sporcie

Efekty stosowania efedryny

Wśród sportowców jest to bardzo popularna substancja zwiększająca wydolność organizmu. Poprawia siłę skurczu mięśni szkieletowych, co przekłada się na wzrost możliwości organizmu. Dzięki temu człowiek może podnieść większy ciężar w krótszym czasie. Przyjmowanie efedryny czyni mięśnie bardziej odpornymi na zmęczenie, przez co trening może trwać dłużej i być bardziej efektywny. Dodatkowo substancja ta stymuluje pracę serca i wzmaga syntezę białek, dzięki czemu masa mięśniowa przyrasta znacznie szybciej.

Nie można również zapominać o wpływie efedryny na tempo przemiany materii. Szacuje się, że metabolizm przy regularnym stosowaniu tego środka przyspiesza o ponad 10%. Bezpośrednio po zażyciu wzrasta temperatura ciała, co nasila proces rozpadu tkanki tłuszczowej. Przez tą właściwość, z substancji tej często korzystają osoby chcące schudnąć, bądź kulturyści chcący spalić podskórną tkankę tłuszczową i uwydatnić mięśnie. Anaboliczne właściwości efedryny powodują, że podczas utraty kilogramów nie dochodzi do rozpadu tkanki mięśniowej.

Skutki uboczne

Zażywanie efedryny może okazać się niebezpieczne dla zdrowia i powodować wiele skutków ubocznych. Stosowanie przez krótki okres może powodować bóle głowy, nudności, biegunki i wymioty. Substancja ta wpływa na zwiotczenie pęcherza moczowego i skurcze zwieracza. U mężczyzn mogą pojawić się zaburzenia potencji.

Długotrwałe stosowanie negatywnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Może doprowadzić do takich skutków ubocznych jak:

Efedryna zażywana regularnie powoduje powolne uodparnianie się na nią. W miarę upływu czasu, w celu uzyskania takich samych efektów, dawki trzeba ciągle zwiększać. Tworzy się więc błędne koło, gdyż większe dawki doprowadzają do coraz szybszego wyniszczenia organizmu.

Leave a Reply