5 sygnałów, że możesz mieć problem z elektrolitami w organizmie

Przemęczenie, problemy z koncentracją, kiepski nastrój. To nie musi być przesilenie wiosenne. Sprawdź, czy to nie wina obniżonego poziomu elektrolitów.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są elektrolity i dlaczego są takie ważne. To aż pięć pierwiastków – magnez, potas, wapń, sód i chlorki, które odgrywają niezwykle ważną rolę w organizmie.

Pomagają w jego prawidłowym nawodnieniu, sprawiają, że mięśnie i cały układ nerwowy sprawniej pracują, mają wpływ na metabolizm, a także krzepnięcie krwi.

Teraz widzisz, że ich obniżony poziom może odbić się na Twoim samopoczuciu. Zastanawiasz się, czy też może Ci to grozić? Sprawdź, jakie są najczęstsze sygnały świadczące o niskim poziomie elektrolitów.

Objawy obniżonego poziomu elektrolitów w organizmie

1. Przemęczenie i gorszy nastrój

Zwiększyłaś ilość snu do idealnych ośmiu godzin, zdrowo się odżywiasz, odpoczywasz, a jesteś zupełnie bez energii? To może być sygnał, że Twój organizm ma obniżony poziom magnezu. A o to nietrudno. Wystarczy, że za mało pijesz (norma dla osoby dorosłej to 2-2,5 l płynów dziennie!), zwłaszcza w upały, intensywnie trenujesz na siłowni lub spędzasz zbyt wiele czasu nad ważnym projektem w pracy. Co możesz zrobić, aby podnieść poziom magnezu? Jedz kakao, kaszę gryczaną oraz pestki słonecznika. Dobrze uzupełnią go też napoje izotoniczne i rozpuszczalne elektrolity do picia.

2. Problem ze skupieniem się

Niekoniecznie musi być związany z przesileniem wiosennym. Tak, to także częsty znak, że Twój poziom elektrolitów może być niższy niż zazwyczaj. Zarówno magnez, jak i wapń czy potas wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego. Gdy ich poziom się obniża, możesz mieć wrażenie, że Twój mózg działa na zwolnionych obrotach.

Jak uzupełnić elektrolity w skuteczny sposób? Wiesz już, gdzie szukać magnezu. Potas znajdziesz w bananach, pestkach dyni i morelach suszonych. Z kolei jednym z najlepszych źródeł wapnia jest nabiał. Jeśli jesteś weganką, szukaj go w szpinaku lub kapuście. Jest jednak gorzej przyswajalny niż z np. z białego sera czy mleka, dlatego włącz też do diety elektrolity do picia lub suplementy z wapniem.

3. Gorsze wyniki na siłowni

Elektrolity mają wpływ nie tylko na mózg, ale też na Twoje mięśnie. Ich obniżony poziom, na przykład magnezu, może sprawiać, że treningi bardziej dają Ci w kość, szybciej się męczysz i czujesz nagle dużo mniej sprawna. Dzieje się tak dlatego, że gdy trenujesz łatwo tracisz elektrolity. Dodatkowo tracisz też dużo wody. Jak temu zapobiec i czym nawodnić organizm? Okazuje się, że zwykła woda w tym wypadku się nie sprawdzi, bo nie zatrzymuje elektrolitów w organizmie. Lepsza będzie mineralizowana. Po treningu dodatkowo zawsze uzupełniaj elektrolity.

Bibliografia:

1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez

2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php

 

Leave a Reply